13. 10. 2023
Chlor odstraňuje z vody bakterie, jenže má svá rizika. Přečtěte si, jaké jsou vedlejší produkty chlorace a v čem mohou být nebezpečné.
Pokračujeme v seriálu o látkách přítomných v kohoutkové vodě. Už jsme psali o tom, jak se do ní dostává rez, kal nebo dusitany. V posledním díle se zaměřujeme na chlor a jeho vedlejší účinky.
Co se dočtete:
Za normálních okolností by měla být voda z kohoutku mikrobiologicky bezpečná. Avšak při zvýšené teplotě nebo nedostatečné dezinfekci se mohou v pitné vodě objevit koliformní bakterie. Že vám to nic neříká? Patří mezi ně E. coli, která je indikátorem fekálního znečištění. Způsobuje průjmy a nevolnosti. Další je Legionella, jež se nejlépe rozmnožuje v teplé vodě.
Aby byla pitná voda bezpečná, chemicky se dezinfikuje, nejčastěji chlorem. Tento proces odstraní bakterie a viry z vody, ale zároveň má vedlejší efekt. I když chlor sám o sobě nemá významný toxikologický vliv na člověka, vedlejší produkty chlorace jsou zdraví škodlivé.
Jedná o trihalogenmethany, zkráceně THM. Přítomnost čtyř trihalogenmethanů v pitné vodě (trichlormethan/chloroform, bromdichlormethan, dibromchlormethan a tribrommethan) je prokazatelně karcinogenní.
Je důležité podotknout, že výskyt těchto látek lze minimalizovat opatřeními. Zároveň se dávkování chloru liší podle potřeb místa odběru.
Laboratorně bylo potvrzeno, že převařením vody lze snížit výskyt THM až o 80 %. Tento postup však neplatí pro ostatní vedlejší produkty chlorace. Například halooctové kyseliny nebo chlorfenoly, které způsobují zápach a chlórovou chuť.
Existuje však jednoduché a elegantní řešení, jak odstranit chlor a THM z vody a zlepšit její senzorické vlastnosti. Účinně poslouží filtr na vodu s obsahem aktivního uhlí z kokosových nebo dřevěných skořápek.
Filtrace vody má smysl. Čepujte si do sklenice vodu, o níž víte, že je skutečně čistá.