15. 9. 2023
Teče z českých kohoutků pitná voda? Samozřejmě. Může v ní i přesto „něco“ plavat? Rozhodně! Pitná voda u nás podléhá přísné kontrole, ale po cestě potrubím se může znehodnotit.
V tomto článku se zaměřujeme na mechanické nečistoty obsažené ve vodě. O chemických látkách a přítomnosti léčiv píšeme zde.
Co se dočtete:
Víte, že ve vodě se mohou vyskytovat těžké kovy? Například železo, olovo, kadmium, nikl, arzen, rtuť, měď nebo hliník pocházející z průmyslové činnosti. Jejich přítomnost v pitné vodě je samozřejmě kontrolována a neměly by být přítomny větších dávkách. Existují však případy, kdy byly koncentrace některých těžkých kovů vyšší než povolené limity.
Jak je to možné? Cesta, kterou musí voda urazit do sklenice, je poměrně dlouhá. Putuje potrubím, baterií, případně prochází dalšími spotřebiči. Pokud vybavení koroduje, uvolňuje do vody železo.
Mimo to se v potrubí mohou vyskytovat sedimenty, jako jsou písek, hlína nebo kal. Bohužel, voda tyto složky absorbuje. Problém představují zejména starší budovy a vlastní zdroje vody. V minulosti se také řešilo uvolňování niklu z vodovodních baterií během delší stagnace vody v potrubí.
Specifickou formou mechanických nečistot jsou mikroplasty. Jedná se o plastové částečky menší než 5 mm, přičemž přesná hranice jejich velikosti zatím není stanovená. O mikroplastech hovoříme především v souvislosti se znečištěním oceánů, ale byly odhaleny i v kohoutkové vodě. Přímo zde v Česku.
Ústav pro hydrodynamiku provedl výzkum, ve kterém analyzoval již upravenou pitnou vodu ze tří vodárenských zařízení v ČR. Všechna byla umístěná v oblastech s vysokým osídlením a průmyslem. Lišila se zdrojem vody a používanou technologií úpravy. Mikroplasty byly nalezeny ve všech vzorcích.
V pitné vodě byla zjištěna koncentrace mikroplastů přibližně 340–630 částic na 1 litr vody. Nejčastěji se jednalo o plastové materiály PET (polyetylentereftalát), PP (polypropylen) a PE (polyetylen). Tradiční čistírny odpadních vod jsou schopny odstranit pouze 70-83 % mikroplastů z vody.
Těžké kovy mohou mít negativní dopad na játra, zažívací, oběhový a nervový systém a další orgány. U mikroplastů je situace složitější. Jejich vliv na lidské zdraví ještě není dostatečně probádaný. Přesto lze předpokládat, že prospěšné nebudou. Vyrábí se z ropy a pro tělo představují cizorodou látku. Sedimenty jako kal nebo písek sice přímo neohrožují naše zdraví, ale jsou příčinou ucpaných a poškozených spotřebičů.
Situace má naštěstí snadné řešení. Obvykle stačí filtr na vodu s vhodnou filtrační vložkou. Pro domácnosti dokonce představuje ekonomičtější variantu než nákup balených vod. Stačí si vybrat.