29. 9. 2023
Zatímco rezavou vodu ve sklenici odhalíte pouhým okem, s chemií už je to horší. Přitom do pitné vody proniká z polí a našich domácností.
V tomto článku se věnujeme chemickým látkám a jejich přítomnosti v pitné vodě. Pokud se chcete dozvědět, jak se do sklenice dostane rez nebo písek, klikněte sem.
Co se dočtete:
V pitné vodě se často nacházejí hnojiva a pesticidy používané v zemědělství. Tyto látky totiž znečišťují podzemní vody po ošetření na polích. Státní zdravotní ústav provedl v roce 2017 výzkum, jenž jejich přítomnost potvrdil. Výzkum se skládal ze 2 etap, ve kterých se zaměřil na 21 pesticidů a jejich metabolitů ve pitné vodě. Z výsledků vyplynulo, že voda ve většině sledovaných vodovodů obsahovala pesticidní látky.
První etapa výzkumu proběhla na jaře 2017. Pouze čtvrtina vzorků pitné vody neobsahovala pesticidy, zbytek byl v různé míře kontaminován. Limitní hodnota pro pesticidy byla překročena téměř v 5 % všech naměřených výsledků.
Druhá etapa proběhla na podzim a přinesla velmi podobná zjištění. Pouze třetina vzorků byla bez pesticidních látek. Limity pro pesticidy byly překročeny ve 3,3 % všech naměřených výsledků. Téměř polovina vzorků byla kontaminována třemi nebo více látkami. Jeden vzorek dokonce obsahoval jedenáct pesticidních látek. Na Plzeňsku se ve vodě objevil alachlor a na Liberecku desethylatrazin. Obě látky jsou už víc než deset let zakázané, ale v životním prostředí zůstávají přítomné doposud.
Další nežádoucí látky ve vodě jsou dusitany a dusičnany. Dostávají se do vody z dusíkatých hnojiv používaných v zemědělství. Organismus dospělého jedince si s dusičnany dokáže poradit, ale dusitany představují vážné nebezpečí. Zejména pro kojence a osoby se sníženou imunitou. Proto jsou limity pro dusitany přísnější.
Znečištění dusitany je obvykle spojeno se zvýšeným obsahem dusičnanů (vznikají z nich redukcí) nebo mohou být přítomny jako vedlejší produkt při znečištění fekálního původu.
V běžné kohoutkové vodě skutečně mohou být obsaženy estrogeny. Nacházejí se v moči žen užívajících hormonální antikoncepci. Čistírny odpadních vod nedokážou tyto látky úplně odstranit a část uniká do pitné vody. Stejná situace je u antibiotik, léků a drog.
Tyto látky mohou narušit činnost žláz produkujících nezbytné chemikálie pro naše životní funkce. Zbytky antibiotik také zvyšují rezistenci bakterií vůči nim, což dlouhodobě představuje nebezpečí. Přestože koncentrace těchto látek v pitné vodě nejsou vysoké a nepředstavují okamžitou hrozbu, dlouhodobý vliv směsí chemických látek na lidské zdraví nebyl dostatečně prozkoumán.
Filtrace vody má smysl. Čepujte si do sklenice vodu, o níž víte, že je skutečně čistá.